STANDARDY OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
w parafii Rzym. – Kat. p. w. Św. Rodziny w Gdyni
Niniejszy dokument stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)].
Kościół przyjmuje i wdraża w swoich placówkach zasady ochrony dzieci przed przemocą. To zaangażowanie nie jest przypadkowe. Przez nie Kościół realizuje misję powierzoną mu przez Pana, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych (Mt 18, 10). W oparciu o tę ewangeliczną misję Kościół uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze. Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawową, lecz przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym dzieci są szanowane i doceniane. Niedopuszczalne jest bowiem stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie.
Wszyscy jesteśmy więc zobowiązani do uczenia się rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia oraz bezzwłocznego podejmowania działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża niebezpieczeństwo, lub dzieje się krzywda. Kościół działa sprawnie i zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie na jak najwcześniejszym etapie. Posiadając odpowiednią wiedzę i mając świadomość zagrożeń, Kościół może i chce w odpowiedni sposób zapobiec krzywdzie i skutecznie ochronić przed nią dzieci oraz osoby bezbronne i wszystkie nieposiadające odpowiedniego rozeznania oceniającego rzeczywistości, w której się znajdują.
Parafia, jako podstawowa komórka instytucjonalna Kościoła, wyróżnia się specyficznymi obszarami działania. Odprawiane są w niej liczne nabożeństwa i uroczystości oraz sprawowane są sakramenty. W parafii żegnamy też naszych zmarłych. Odwiedziny chorych oraz wizyty duszpasterskie dają okazję do wglądu m.in. w sytuację rodzinną, materialną parafian, również w kontekście zauważenia krzywdy i przemocy, a co za tym idzie dają możliwość podjęcia odpowiednich kroków zapobiegawczych lub interwencji. W parafii funkcjonują różne grupy duszpasterskie, odbywają się zbiórki m.in. Liturgicznej Służby Ołtarza, wyjazdy parafialne z księdzem.
Ksiądz Proboszcz oraz jego współpracownicy (księża wikariusze, rezydenci, nadzwyczajni szafarze Eucharystii, katecheci, pracownicy świeccy parafii) zazwyczaj towarzyszą parafianom przez wiele lat ich rozwoju religijnego. To w parafii głównie toczy się życie sakramentalne wiernych, a życie rodzinne wokół celebracji roku liturgicznego. Rodzice w zaufaniu przyprowadzają swoje dzieci do parafii i oczekują, że będą tam one bezpieczne. Parafianie są osobami w różnym wieku, w różnej sytuacji rodzinnej, zawodowej, a duszpasterze oraz osoby pracujące na rzecz parafii mają nierzadko wgląd w ich potrzeby oraz możliwość zaradzenia. Z tego powodu standardy ochrony dzieci w obszarze parafialnym poszerzone zostały o ochronę osób dorosłych i nie dotyczy to wyłącznie osób zależnych, bezbronnych, lecz wszystkich. Mają one za zadanie chronić przed wszelkiego rodzaju nadużyciami, przed krzywdą, przemocą, w tym przed wykorzystaniem seksualnym. Działają w obie strony – chronią zarówno parafian, jak i osoby duchowne, pracowników i wolontariuszy parafii.
Ten szeroki zakres działalności oraz wielość osób zaangażowanych w życie parafialne, mogących mieć dostęp do dzieci i młodzieży oraz posiadających wgląd w prywatne życie parafian, zobowiązuje nas do szczegółowego opracowania zasad ochronnych.
Dokument zawierający standardy ochrony dzieci i osób bezbronnych w parafii aktualizowany jest co dwa lata. Ewaluacja dokumentu dokonywana jest w danej placówce przez osobę odpowiedzialną za prewencję we współpracy z proboszczem i osobami wyznaczonymi przez proboszcza, a następnie konsultowana z osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo parafialne. Następnie jest zatwierdzana przez osobę odpowiedzialną w Archidiecezji Gdańskiej za prewencję. Wywiązując się z wymogów prawnych w naszej parafii przyjmujemy niniejsze Standardy ochrony dzieci. Wchodzą one w życie w dniu podpisania ich przez Księdza proboszcza.
W naszej parafii p. w. Św. Rodziny w Gdyni osobą odpowiedzialną za prewencję w wymienionym zakresie jest proboszcz. Do niego należy zgłaszać wszystkie niepokojące zachowania zarówno dorosłych, dzieci i młodzieży zagrażające ich osobistemu i wzajemnemu bezpieczeństwu i dobremu imieniu. Proboszcz po rozeznaniu zgłoszenia powiadamia o nim odpowiednie służby i instytucje prewencyjne świeckie i kościelne.
Proboszcz parafii jest odpowiedzialny za szkolenie podległych mu osób w zakresie wprowadzania i realizowania w parafii standardów ochrony dzieci i młodzieży.
Proboszcz parafii ma obowiązek otoczenia pomocą osobę pokrzywdzoną, w taki sposób aby były chronione jej dobra i prawa duchowe.
Gdynia, 01.08.2024 r.